AB’den tarihi bir karar: Hayvanlar üzerinde test edilen kozmetik satışı yasaklandı!

banner11 Mart 2013 itibarıyla, Avrupa Birliği’nde hayvanlar üzerinde denenen her tür kozmetik ve kişisel bakım ürününün satışını yasaklandı. Bu yasak Avrupa Birliği’nin dışındaki ülkelerden ithal edilen ürünler için de geçerli.

European UnionAvrupa Parlamentosu, kozmetik ürünlerin hayvanlar üzerinde denenmesi yasağını ilk defa 2003 yılında oylamıştı. Yasak büyük bir çoğunlukla kabul edilmişti. Dolayısıyla 2004’ten beri nihai ürünlerin hayvanlar üzerinde test edilmesini yasaklamıştı. Hayvanlar üzerinde denenen maddeler içeren kozmetiklerin yasaklanmasına ise 2009’da karar verildi ancak kozmetik endüstrisi yasadaki bazı boşluklardan faydalanarak bir takım testler yapmaya devam etti. Örneğin, kansere yol açabilecek toksisite ve üreme üzerindeki etkileri için hayvanlar üzerinde deney yapılabiliyordu. Artık yapılamayacak!

Geçtiğimiz son on yılda, 27 ülkeyi temsil eden Avrupa Komisyonu, 93 milyar dolarlık Avrupa kozmetik endüstrisi ve lobi faaliyetleriyle başa çıkıp, tüketiciyi dinleyip bu yasağı uygulamaya koydu. Komisyon, bundan sonra ABD ve Çin gibi ticaret ortaklarına “Avrupa modelini anlatıp, tanıtacaklarını ve bu yasağın uluslararası düzeyde kabul edilmesi için çalışacaklarını” ifade etti. Avrupa Komisyonu hayvanlar üzerinde deneye alternatif testler geliştirmek için endüstriyle işbirliği yaptığını ve bu araştırmalara 2007 ve 2011 yılları arası 310 milyon dolar ayırdığını da belirtti.

Hayvan hakları dernekleri bu büyük zaferi kutlarken, Avrupa kozmetik endüstrisi global piyasada Avrupa’nın rekabet gücünü kaybedeceğinden kaygılandıklarını ve “AB’nin bu yasağı getirerek endüstrinin yenilik yapma kapasitesini riske attığını” dile getiriyor.

Kozmetik endüstrisinin sadece makyaj ürünlerinden ibaret olmadığını, krem, şampuan gibi kişisel bakım ürünlerini de içerdiği unutmamak lazım. Şimdi dünyanın tüm büyük kozmetik şirketlerinin AB’nin 27 ülkesinde ürün satabilmek için hayvan deneylerinden vazgeçmeleri gerekiyor. AB, kozmetik piyasasında önemli bir pazar payına sahip olduğundan, bu yasak ABD başta olmak üzere birçok ülkedeki uygulamaları değiştirecek gibi görünüyor.

Her ne kadar bu yasak 11 Mart’ta yürürlüğe girmiş olsa da, yasanın kabul edilmesinden önce raflarda yerlerini almış hayvanlar üzerinde denenen ürünlerin satışına izin veriliyor. Dolayısıyla, bu uygulama tüketiciye hemen yansımayacak. Bir önemli detay ise hayvanlar üzerinde denenen farmasötik (ilaç niteliğinde) madde içeren kozmetik ürünler AB’nin farmasötik ürünler kurallarına göre Avrupa’da satılmaya devam edebilecek.

Kaynaklar:

http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/2661797.stm

http://jezebel.com/5980582/european-union-bans-all-animal-testing-of-cosmetics

http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-21740745

http://www.huffingtonpost.com/2013/03/11/eu-animal-tested-cosmetics_n_2851975.html

http://www.nytimes.com/2013/03/11/business/global/eu-to-ban-cosmetics-with-animal-tested-ingredients.html

 

 

 

Reklamlar
Bu yazı Diğer içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s