Sütte Gizli Aspartam? ABD’de yeni bir süt krizi

bannerŞubat 2013’te, ABD’de iki güçlü süt örgütü Uluslararası Süt Ürünleri Birliği (International Dairy Foods Association-IDFA) ve Ulusal Süt Üreticileri Federasyonu (National Milk Producers Federation-NMPF) ABD Gıda ve İlaç Dairesi’ne (FDA) verdikleri dilekçede aspartam ve diğer suni tatlandırıcıların süt ve diğer süt ürünlerine etiketlendirilmeden ilave edilmesi için başvurdular.

FDA’nın günümüzde ABD süt endüstrisinin şeker ve yüksek früktozlu mısır şurubu gibi “besleyici tatlandırıcılar” kullanmasına izin veriyor. Besleyici tatlandırıcılar kalori içeren tatlandırıcı olarak tanımlanmış. Bu yeni başvuru, aspartam ve diğer suni tatlandırıcıları da dahil etmeye çalışarak süt ve 17 süt ürününde kullanılabilecek “güvenli ve uygun tatlandırıcı” standardını değiştirmeye çalışıyor.

Başvuru sahiplerinin iddialarına göre aspartam ve diğer suni tatlandırıcılar okul çağındaki çocuklar için daha sağlıklı olduğu gibi, doğru yemek yeme alışkanlıklarına da yöneltecek. IDFA ve NMPF’ye göre, okul çağındaki çocuklar aromalı sütü tercih ettiklerinden, daha az kalorili sütlerle çocuk obezitesinin önüne geçilebilecek. Aspartam’ın ne olduğuna ve zararlarına En sık kullanılan zehir: Aspartam E951 isimli yazımda değinmiştim. Aspartam’ın bir kanserojen, nörotoksin ve eksitoksin olması bir yana, Şubat 2013’de Yale Universitesi’nde yapılan bir araştırma aspartam ve diğer suni tatlandırıcıların bizi daha fazla kalori yeme ve içmeye yöneltebileceğine ve obezite ve tip 2 diyabet riskini yükseltebileceği sonucuna vardı.

FDA 21 Mayıs 2013’e kadar Internet üzerinden halkın bu teklif hakkındaki yorumlarını kabul ediyor. Bu ne kadar demokratik bir şey gibi görünse de, FDA’yi biraz tanıyanlar demokrasi ile yakından uzaktan ilişkisi olmadığının, kararların maddi ve politik güç oyunlarıyla alındığını ve yakın bir gelecekte bu başvurunun kabul edilip, aspartam ve diğer suni tatlandırıcıların süt ve süt ürünlerinde etiketlendirilmeden kullanılacağının farkındalar.

U.S. FOOD AND DRUG ADMINISTRATION (FDA) LOGOFDA 1987’den beri çiğ süt üreticilerine savaş açmış durumda. 1987 yılında FDA insan tüketimi amaçlı çiğ sütün eyaletler arası satışını yasakladı ama 2006’dan beri çok ciddi bir şekilde operasyonlar, silahlı baskınlar düzenleyerek ve aralarına sızarak çiğ süt çiftliklerinin ve müşterilerinin üzerine gidiyor. 2011 yılında ABD’de yürürlüğe “Gıda Güvenirliliği Modernizasyon Yasası” FDA’ye, inandırıcı kanıta gerek kalmadan, bir gıdanın güvenilir olup olmadığını belirlemesi hakkında, neredeyse sınırsız yetki verdi. Ancak Amiş Çiftçi Dan Allgyer gibi zulme uğrayan çiftçiler haklarını mahkemede aramaya devam ediyorlar.

İnek sütünün insan tüketimine uygun olup olmaması, laktoz entoleransı, sütün pestisit, antibiyotik, bakteri ve hormon içeriyor olabilmesi, pastörizasyon ve homojenizasyonun tüm besin maddelerini öldürmesi tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de çok (gerekli olarak) tartışılan ve gündemde olan konular. Umarım etkilendirilmeyen aspartamlı süt ürünleri de bunlardan biri olmaz…

GREENPEACETürkiye’de şu anda GDO’lu yemle beslenen hayvanlardan elde edilen ve soframıza gelen et, süt, süt ürünleri ve yumurtalarının etiketlendirilmesi için Greenpeace’in yürüttüğü kampanya Etiketsizse Yemezler’e imza atıp, size düşeni yapmayı unutmayın.

Kaynaklar:

http://www.thelibertybeacon.com/2013/02/23/aspartame-in-milk-without-a-label-big-dairy-petitions-fda-for-approval/

http://www.cbc.ca/news/health/story/2013/02/15/artificial-sweetners-diet-nutrition.html

http://www.onegreenplanet.org/lifestyle/is-cows-milk-meant-for-human-consumption-part-1/

http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2011/07/06/ron-paul-vs-the-fda-milk-police.aspx

http://communities.washingtontimes.com/neighborhood/omkara/2011/may/4/fda-conducts-armed-sting-amish-farmer-selling-milk/

http://www.naturalnews.com/033280_FDA_raids_timeline.html

Bu yazı Gıda içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s