Haber: Onur’dan Eker’e GDO’lu pirinç ile ilgili bir soru önergesi daha

Yeşil Gazete Haber Merkezi 22.05.2013

CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur, GDO’lu pirinç ithal edilmesi skandalını yokmuş gibi göstermeye çalışan Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’e pirinçlere yapılan analizlerdeki çelişkili sonuçları sordu.

Melda Onur, gazetemizde 18 Nisan tarihinde Ayşe Bereket imzası ile yayınlanan, “Mehdi Eker’in büyük çelişkisi: Pirinç, Bakan’a göre güvenli, Bakanlığa göre riskli” başlıklı yazıda aktarılan GDO’lu pirinç ithalatı ile ilgili bilgiler üzerine 22 Nisan tarihinde de Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in cevaplaması talebi ile TBMM’ye bir soru önergesi vermiş, bakanın yanıtlaması için dört soru yöneltmişti.

Bugün tarihli soru önergesinde de Onur, daha önceki önergede belirttiği konuların henüz açıklığa kavuşturulmadığının altını çizerek Mehdi Eker’e beş soru yöneltiyor.

Melda Onur’un soru önergesinin tam metni şu şekilde:

Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker

“Mersin Limanı üzerinden GDO’lu pirinç ithal edildiği iddiasıyla 3 firmaya yönelik başlatılan soruşturma kapsamında, Tat Bakliyat ile ilgili iddianame hazırlanmıştır. Cumhuriyet Savcısı Fikret Gönen’in hazırladığı ve 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen 6 sayfalık iddianamede belirtildiği üzere; pirinç numuneleri Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Ulusal Gıda Referans Laboratuvar Müdürlüğü tarafından analiz edilmiştir. Ancak bu laboratuvar yetkililerinin ellerinde çeltik geni bulunmadığı, gen tanımlama suretiyle analiz yapma imkanları bulunmadığı halde, bu yönde analiz yaptıklarını belirtmeleri nedeniyle yargı görevi yapanları etkilemeye teşebbüs suçu işlediği vurgulanmıştır.

Buna istinaden,

1) GD pirinç kimlik testi yapılmadan, sadece soya bulaşması tespit edilerek pirincin genetiğinin değiştirilmemiş olduğu teknik olarak gösterilemeyeceğine göre, Bakanlık numunelerin GD pirinç olmadığını nasıl söyleyebilmektedir? Ulusal Gıda Referans laboratuvarı  bir ürünün (pirinç) hem genetiği değiştirilmiş olup, hem de başka bir üründen (soya) GDO bulaşmasına maruz kalma ihtimalini neden analizlerinde değerlendirmeye almamıştır?

2) Bakanlığınızın laboratuvarlarında neden sadece Biyogüvenlik Kurulunca ithal izni verilen genlerin kimlik testleri akredite olarak yapılabilmektedir? Neden bakanlığınızın hiçbir laboratuarında Türkiye’de izin almamış ama dünyada var olduğu bilinen ve çeşitli ülkelerce izin verilmiş GDO’ların DNA sekansları ve bunlarla ilgili yapılacak analizlerin akreditasyonu bulunmamaktadır?

3) İzin verilmeyen GDO çeşitlerinin yasa dışı yollarla yurt içine girişini yukarıda bahsedilen DNA sekansları olmadan nasıl tespit edip engellenebilmektedir?

4) Mersin İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden gönderilen Memişoğlu Tarım Ürünleri Ltd. Şti.’ye ait şahit numunenin yapılan analizi sonrasında, Ankara Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürlüğü tarafından 06.12.2012 tarihinde düzenlenen 2012/G-16860 no’lu ve İlkin Baysan ile Yılmaz Kaya imzalı raporda numunenin “UYGUN” olduğu ifade edilmiştir. Savcılık soruşturması sonrasında aynı firmanın numunesinin Ulusal Gıda Referans Laboratuvar Müdürlüğü’nde yapılan analizine müteakip düzenlenen 26.02.2013 tarih ve B.12.0.GKG.L.70/04-472 sayılı, ve 04.03.2013 tarihli B.12.0.GKG.L.70/04-514 sayılı raporlarda ise “söz konusu çeltik numunesinin ‘UYGUN DEĞİL’ olarak değerlendirilmektedir” ifadesi yer almaktadır. Aynı firmadan alınan numunenin bakanlığınız laboratuvarlarınca yapılan iki ayrı tarihteki iki ayrı analizde önce “uygun” sonrasında ise “uygun değil” şeklinde değerlendirilmesine dair kusur kime aittir? Sorumlularla ilgili Bakanlığınız ne gibi bir yaptırımda bulunmuştur?

5) Bakanlığınızın iki ayrı laboratuvarında yapılan iki ayrı tahlilde zıt sonuçlar çıkması sonrasında Bakanlığınızın analizlerinin güvenilirliği konusunda kamuoyunu nasıl ikna etmeyi düşünüyorsunuz?”

(Yeşil Gazete)

URL: http://www.yesilgazete.org/?p=82968

Reklamlar
Bu yazı GDO, Haber içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to Haber: Onur’dan Eker’e GDO’lu pirinç ile ilgili bir soru önergesi daha

  1. Geri bildirim: Bakan Eker’in, Melda Onur’un GDO’lu pirinç skandalı hakkındaki ilk önergesine yetersiz cevabı | Ayse Bereket

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s